Pogoda w Słupcy

Silny wiatr:
Woj. wielkopolskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze

Województwo wielkopolskie powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, gnieźnieński, gostyński, grodziski, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, ostrowski, ostrzeszowski, pilski, pleszewski, Poznań, poznański, rawicki, słupecki, szamotulski, średzki, śremski, turecki, wągrowiecki, wolsztyński i wrzesiński.
Prognozuje się wystąpienie lokalnie silnego wiatru o średniej prędkości do 55 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego wschodu i wschodu.

Ostrzeżenie ważne do: 2024-05-17 17:00:00
Aktualizacja: 2024-05-16 23:06:00

Źródło: RSO


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Jeszcze dzisiaj ostatni lub przedostatni dzień długotrwałego okresu pogody skraju wyżu, gdzie dominującym elementem jest bezchmurne niebo i dość silny, okresami porywisty wiatr ze wschodu lub południowego wschodu, niosący suche powietrze – warto spojrzeć na rzadko odwiedzane mapy w naszym modelu, dotyczące wilgotności względnej przy podłożu – tu w ciągu dnia obserwowaliśmy w środku dnia nawet poniżej 30% wilgotności, co zdecydowanie i wyraźnie przesusza podłoże. Silny wiatr ze wschodu prowadzi masę pochodzenia arktycznego, która napłynęła nad Rosję i Ukrainę w poprzednich dniach, a brak chmur, a tym samym i opadów w tamtym rejonie powoduje wzrost temperatury w ciągu dnia, a w nocy jej wyraźne spadki.

Prędkość wiatru zależy od gradientu ciśnienia, narastającego na skutek utrzymywania się słabnącego wyżu w tym samym miejscu – w pasie od centralnej Ukrainy przez Białoruś na Łotwę i środkowy Bałtyk, oraz jednoczesnego zbliżania się układu niżowego znad zachodniej Europy. Należy także zauważyć, że wydłużony pas wyżowy to zmiana krzywizny z antycyklonalnej na prostoliniową, co umożliwia wzrost prędkości wiatru geostroficznego (zanika składowa siły odśrodkowej, równoważy się siła gradientu wobec pozornej siły Coriolisa i siły tarcia). Jednocześnie termika istnieje, mimo braku chmur, co prowadzi do przenoszenia w pobliże podłoża prędkości z wyższych wysokości. Dzisiaj prognoza wyraźnie mówi, że prędkości wiatru z SE w porywach osiągną 16-18 m/s, wystąpi to w znacznej części kraju, na SW od pasa od Podkarpacia przez Mazowsze, Kujawy nad Pomorze, najsilniej wiać będzie w porywach nad Mazowszem, a także nad Ziemią Wieluńską i Sieradzką oraz nad południem Wielkopolski,

Układ wyżowy słabnie i wycofa się znad Białorusi nad Łotwę i centralny Bałtyk, jednocześnie pogłębia się ośrodek (a właściwie bruzda) niskiego ciśnienia ułożona od Bawarii przez Dolną Austrię, południe Czech nad Węgry i Serbię. Z tego zaburzenia frontowego już wczoraj nad Sudetami pojawiły się chmury, ale nie padało, w reszcie kraju pogoda była bez zmian, czyli bezchmurna i wietrzna. Dzisiaj chmury z południa nieco wejdą nad Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie, ale będą to głównie ławice chmur średnich i rzadko występujące chmury kłębiaste. Wchodząc nad przesuszone podłoże i obszar silnego wiatru chmury kłębiaste stracą impuls do dalszej budowy, będą zanikały i tylko w nielicznych miejscach na południu kraju możemy spodziewać się deszczu, najwięcej będzie go w Tatrach i na Podhalu, ale do Krakowa to już dojdą marne resztki. Dopiero prognoza na jutrzejszy dzień mówi o wchodzeniu od zachodu nad Dolny Śląsk i Ziemię Lubuską, a wieczorem dojście do linii Koszalin Piła Koło Łódź Częstochowa Kraków pasma opadów i burz frontowych, o silniejszym, trzygodzinnym deszczu w centralnej i południowej części tego pasma.

Na razie, dzisiaj obszar kraju będzie w strefie znacznego gradientu ciśnienia mimo zanikającego wyżu, wiatr w ciągu dnia może być uporczywy, a chmury i opady wchodzące pierwsze nad wysuszony obszar południa kraju będą zanikały, dopiero w sobotę spodziewać się można większej ich ilości. Wyraźna przebudowa pogody na deszczową z rozwojem typowych dla maja chmur Cb to dopiero niedziela, wówczas w wielu miejscach kraju co niektóre chmury Cumulonimbus dochodzić będą do stadium burzy, tworzyć się będą punktowe strefy opadów przelotnych, miejscami o umiarkowanym czy silnym natężeniu. O tym powiedzą kolejne prognozy naszego modelu, także w nich znajdziemy dokładne informacje o dobowym biegu temperatury, zróżnicowanego w obszarze kraju, a precyzyjnie prognozowanego co godzinę w meteorogramach miejscowości.

Maciej Ostrowski, 17 maja 2024; 07:40

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Słupcy

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)